Liczba gości w ciągu ostatniego roku

KOLOROWE PTASIE MLECZKO

KOLOROWE PTASIE MLECZKO

www.e-ksiazkakucharska.pl

Bardzo puszyste, rozpływające się wręcz w ustach...takie właśnie jest KOLOROWE PTASIE MLECZKO. Niesamowita 'radocha' dla dzieci, i nie tylko :) Świetne na przyjęcie w gronie rodziny. Są leciutkie niczym chmurka i tak bajecznie kolorowe. Do przygotowania tego ptasiego mleczka potrzebną nam będą różne galaretki - ja przygotowywałam z galaretek Winiary - pianki wyszły idealne. Polecam!

Uwaga! Te pianki szybko znikają z talerzy :)



Liczba porcji : "góra" ptasiego mleczka

SKŁADNIKI:
  • 2 puszki mleka skondensowanego niesłodzonego (po ok. 530g każda)
  • 2 opakowania galaretki truskawkowej Winiary
  • 1 opakowanie galaretki agrestowej Winiary
  • 1 opakowanie galaretki np. jagodowej Winiary
dodatkowo:
  • kwadratowa lub prostokątna forma (tak, aby każda wylana warstwa pianki miała około 1cm wysokości) - ja użyłam tortownicy o średnicy ok. 20cm - ma zdejmowane obrzeże, co znacznie ułatwia krojenie i wyjmowanie ptasiego mleczka (nieforemne okrawki od razu synek zjadł)
  • Ostry  nóż 
Naczynie powinno mieć przynajmniej 4,5cm wysokości.

www.e-ksiazkakucharska.pl
PRZYGOTOWANIE:

Krok 1.
Przygotowujemy galaretki : 
galaretki agrestową, jagodową i jedną truskawkową rozpuszczamy w 1/2 szklanki wrzącej wody (każdą oddzielnie). Drugą, pozostałą galaretkę truskawkową rozpuszczamy w 1 szklance wrzącej wody. Wszystkie galaretki odstawiamy do wystudzenia.

Krok 2.
Dobrze schłodzone mleko dzielimy na 3 części. Pierwszą część ubijamy mikserem (końcówkami do piany), powoli i cienką stróżką dolewamy wystudzoną galaretkę agrestową, chwilę miksujemy - do połączenia składników, powstałą masę wylewamy do uprzednio przygotowanej formy (niczym jej nie smarujemy, ani nie posypujemy), wstawiamy do lodówki. W między czasie, tak samo przygotowujemy kolejne warstwy, kolejno z galaretką truskawkową i jagodową.

Krok 3.
Na koniec, na wierzch wylewamy wystudzoną galaretkę truskawkową i odstawiamy znowu do lodówki do całkowitego stężenia.

Krok 4.
Idealnie ścięte ptasie mleczko wyjmujemy z lodówki. Przygotowujemy naczynie z gorącą wodą (będziemy w niej ogrzewać nóż - ułatwi to krojenie pianki.
Jeżeli mamy naczynie bez zdejmowanego obrzeża, pierwsze kilka pianek pewnie trudno będzie wyjąć - ale to nic, jeżeli nie wyjdą zbyt piękne, to można od razu je zjeść :)

Ogrzanym nożem kroimy piankę w kwadraciki o boku ok. 2cm, wyjmujemy i odkładamy na przygotowany talerz. 

*Jeżeli nie ma potrzeby, to nie musimy od razu wszystkiego pokroić. Odstawiamy resztę do lodówki i tak przechowujemy do 2 dni.
*Dla ambitnych : pokrojone ptasie mleczko możemy obtoczyć dodatkowo w czekoladzie - wystarczy rozpuścić w kąpieli wodnej dwie tabliczki mlecznej lub gorzkiej czekolady, wystudzić i w niej namaczać pianki.

Smacznego :)


www.e-ksiazkakucharska.pl

www.e-ksizkakucharska.pl


  Rozpocznij owocowy sezon z galaretkami WINIARY!
CHLEB RAZOWY NA ZAKWASIE

CHLEB RAZOWY NA ZAKWASIE

www.e-ksiazkakucharska.pl

Dzisiaj Moja Książka Kucharska przedstawia przepis na domowy CHLEB RAZOWY NA ZAKWASIE. Chleb jest delikatny w smaku, miękki w środku, a na zewnątrz niebywale chrupiący. Chlebek ten jest bardzo łatwy w przygotowaniu, więc polecam ten przepis również osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z domowym chlebem na zakwasie. Na zdjęciach chleb podany z domową szynką gotowaną (już niedługo przepis). Polecam!


SKŁADNIKI:
na 1 bochenek
  • 150g zakwasu żytniego
  • 300g mąki pszennej razowej
  • 100g mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 100g mąki żytniej jasnej
  • 350 ml letniej wody
  • 1 i 1/2 łyżeczki soli
  • 10g drożdży
dodatkowo:
  • masło do wysmarowania formy
  • nasiona do posypania
  • blaszka o wymiarach ok. 29/10 (mierzone po górnej krawędzi wewnętrznej)

PRZYGOTOWANIE:

Krok 1.
Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie.

Krok 2.
Wsypujemy do miski wszystkie mąki, dolewamy zakwas i rozpuszczone w wodzie drożdże, dodajemy sól, całość miksujemy przez 7-8 minut (na średnich obrotach miksera). Odstawiamy ciasto na 10 minut, aby odpoczęło, po czym ponownie wyrabiamy przez kolejne 5 minut. Ciasto przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2, 2,5 godziny do wyrośnięcia (w zależności od mocy zakwasu żytniego) - u mnie stało w bardzo ciepłym miejscu i rosło niespełna 2 godziny (ma podwoić swoją objętość).

Krok 3.
Wyrośnięte ciasto przekładamy do wysmarowanej masłem formy,wygładzamy powierzchnię zwilżoną dłonią obsypujemy nasionami i odstawiamy w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia - uważamy aby nie przerosło formy, ponieważ w piekarniku jeszcze trochę podrośnie i może wylać się po bokach.



Krok 4.
Podrośnięte ciasto delikatnie przenosimy do piekarnika nagrzanego do 240 stopni. Chleb wypiekamy przez 40-45 minut - gotowy, gdy będzie wyraźnie odstawać od formy.
Ważne! Po około 20 minutach zmniejszamy temperaturę piekarnika do 200 stopni i pieczemy dalej bez zmian.

Smacznego :)

*
Ja na drugie rośnięcie, wkładam chleb od razu do piekarnika, kiedy zbliży się do wierzchu formy, włączam piekarnik i nastawiam na podaną temperaturę. Czas pieczenia liczę od momentu nagrzania się piekarnika do wskazanej temperatury. Zawsze tak robię i zawsze wychodzi idealnie i nie muszę przenosić formy z ciastem,  które na zakwasie jest bardzo 'wrażliwe'.

www.e-ksiazkakucharska.pl

www.e-ksiazkakucharska.pl
GALARETKOWO-OWOCOWE SZASZLYKI NA GRILLA

GALARETKOWO-OWOCOWE SZASZLYKI NA GRILLA

www.e-ksiazkakucharska.plDzisiaj Moja Książka Kucharska przedstawia niezwykły przepis na grilla, czyli GALARETKOWO-OWOCOWE SZASZŁYKI. Podajemy je na grillu wykonanym z arbuza - gwarantuje wszystkim, że całość robi 'piorunujące' wrażenie. Taki grill to świetny pomysł na przyjęcie na świeżym powietrzu; dzieci będą zachwycone - i nie tylko ;) . Arbuzowego grilla możemy postawić obok tego prawdziwego, co wszystkich  bardzo pozytywnie zaskoczy i pewnie ucieszy, a do tego obok pieczonego mięsa mamy lekkie, zdrowe, orzeźwiające i wspaniałe szaszłyki galaretkowo-owocowe. Polecam!

SKŁADNIKI:
  • 1 cały arbuz (u mnie ok.8kg)
  • winogrona czerwone
  • 2 banany
  • 1 galaretka truskawkowa Winiary*


*możemy również wykorzystać galaretki o innym, ulubionym smaku, np.:nową galaretkę arbuzową i/lub galaretkę jagodową - obie  nowości od WINIARY.

 

dodatkowo będą nam potrzebne:
  • mocne,patyczki do szaszłyków
  • wykałaczki
  • łyżka do lodów
  • ostry nóż
  • niewysoki pojemnik


PRZYGOTOWANIE:

Krok 1.
Najpierw przygotowujemy galaretkę (wg. przepisu na opakowaniu). Pamiętajmy, że z galaretki będziemy wycinać kostki, więc rozpuszczamy ją w mniejszej ilości wody - dzięki temu galaretka będzie bardziej ścięta i dobrze się pokroi. Dobrze rozpuszczoną galaretkę przelewamy do niewysokiego, kwadratowego lub prostokątnego naczynia, tak aby jej wysokość w pojemniku wynosiła ok. 1,5-2cm. Odstawiamy do zastygnięcia

Krok 2.
Zabieramy się za arbuza i kroimy go w poprzek na pół, łyżką do lodów wybieramy całe wnętrze. Część miąższu użyjemy do szaszłyków, a pozostałą ilość możemy wykorzystać np. do przygotowania orzeźwiającego sorbetu miętowego.

Krok 3.
Z jednej części arbuza, za pomocą ostrego noża wycinamy ok. 2cm obręcz (na nóżki grilla), dzielimy je na 3 równe części, każdą spinamy patyczkiem do szaszłyka jak na zdjęciu poniżej.
Ta trochę mniejsza część arbuza będzie daszkiem, w którym dodatkowo wycinamy nożykiem 3 otworki wentylacyjne.


Krok 4.
Teraz przygotowujemy ruszt na szaszłyki : od zewnętrznej strony, drugiej części arbuza, wbijamy patyczki do szaszłyków, mniej więcej w podobnej odległości, następnie wyprowadzamy je na zewnątrz po przeciwnej stronie i gotowe. 

Krok 5.
Mocujemy nóżki od spodu - najpierw za pomocą ostrej części patyczka robimy 3 dziurki w arbuzie, do których następnie wkładamy kolejno wystającą część patyczka od nóżki.

Krok 6.
Do grilla, pomiędzy patyczkami, wrzucamy węgielki w postaci winogron.

Krok 7.
Za pomocą wykałaczek, mocujemy daszek grilla, patyczkami do szaszłyków podpieramy go z przodu i po bokach - staramy się aby wszystko wyglądało ładnie i estetycznie.

Krok 8.
Przygotowujemy szaszłyki: na patyczki nadziewamy, na przemian, kawałki arbuza, plastry banana, pokrojoną w kostkę galaretkę bądź galaretki oraz kulki winogrona. 
Pozostałą galaretkę również kroimy na kawałki i posypujemy nią nasze węgielki w grillu - stworzy to efekt żaru.

Gotowe szaszłyki układamy na grillu, na koniec zjadamy.
Smacznego :)






Rozpocznij owocowy sezon z galaretkami WINIARY!



RACUSZKI DLA DZIECI - puszyste racuszki na śmietanie

RACUSZKI DLA DZIECI - puszyste racuszki na śmietanie

www.e-ksiazkakucharska.pl

Racuszki dla dzieci.


Puszyste racuszki na śmietanie.


Przepis na pyszne, mięciutkie i puszyste jak chmurka racuszki dla dzieci. Racuszki bez mleka, drożdży i proszku do pieczenia - mimo to leciutkie i delikatne. Racuszki idealne na śniadanie, podwieczorek lub piknik. Świetne zarówno na ciepło jak i już po ostygnięciu. 




Racuszki dla dzieci - wypróbowany przepis. Korzystajcie z niego i ulepszajcie go :)


Jak zrobić racuszki dla dzieci bez mleka, drożdży i proszku do pieczenia - przepis, składniki i przygotowanie.

Ebook

Przetwory domowe i inne wyroby tradycyjne

Grill i posiłki na świeżym powietrzu

CO NA OBIAD

Copyright © 2016 MOJA KSIĄŻKA KUCHARSKA , Blogger