Liczba gości w ciągu ostatniego roku

SZYNKA DOMOWA Z SZYNKOWARU

www.e-ksiazkakucharska.pl

Dzisiaj przedstawiam przepis na SZYNKĘ DOMOWĄ przygotowaną w szynkowarze. Szynka jest niezwykle soczysta, a dzięki przyprawom również bardzo aromatyczna. Szynka otoczona jest wspaniałą galaretką, dzięki czemu długo pozostaje świeża i świetnie się kroi. Zapach prawdziwego, domowego mięsa  jest wręcz obłędny :)  Polecam z kromką świeżego pieczywa ! 

  

 SKŁADNIKI:

 • 1,2 kg szynki wieprzowej
 • 20-23g soli i 2g saletry potasowej*
 • liść laurowy
 • po kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego
 • 1/2 łyżeczki kolendry
 • 1/2 łyżeczki kminku
 • 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu
 • 2 jagody jałowca (ewentualnie)
 •  pieprz do smaku (ewentualnie)
 • 2 ząbki czosnku
 • 70 ml wody
 • 1 płaska łyżeczka żelatyny
* jeżeli nie mamy dostępu do saletry potasowej, do wyrobu szynki możemy użyć peklosoli w ilości 25g (zwykłej soli już nie dodajemy - ewentualnie odrobinę do smaku) 
 

www.e-ksiazkakucharska.pl
PRZYGOTOWANIE:

Krok 1.
Szynkę dokładnie myjemy i osuszamy, kroimy na kawałki 3x3cm, lekko ubijamy tłuczkiem, wkładamy do miski.

Krok 2.
Przyprawy, czyli liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, kminek, kolendrę oraz rozmaryn rozgniatamy w moździerzu, dodajemy peklosól, mieszamy - mieszankę wsypujemy do mięsa, ugniatamy całość przez minimum 15 minut - przykrywamy miskę i odstawiamy do lodówki na 24 godziny (po 12h jeszcze raz mięso ugniatamy przez około 10 minut).

Krok 3.
Po 24 godzinach chłodzenia, do mięsa dodajemy wodę oraz płaską łyżeczkę żelatyny, wciskamy czosnek i ponownie masujemy. Całość wkładamy do specjalnego woreczka przeznaczonego do szynkowaru, bardzo dokładnie ubijamy, woreczek zawiązujemy, szynkowar zamykamy - wkładamy do garnka z gotującą się wodą, dusimy w kąpieli wodnej o temperaturze 80-90 stopni przez 2,5h. Studzimy i wkładamy do lodówki na około 8 godzin (szynkowaru nie otwieramy wcześniej i nie wyjmujemy szynki z woreczka).

*poziom wody w garnku powinien odpowiadać ilości farszu w szynkowarze (wody nie powinno być mniej);
*najlepsza temperatura warzenia dla mięsa wieprzowego to 80-85 stopni. Możemy ją kontrolować za pomocą specjalnego termometru, który wkładamy do szynkowaru przez otwór w pokrywce, wbijając go dalej w mięso;
*ważne, aby po zakończeniu warzenia szynki nie otwierać szynkowaru i nie wyjmować mięsa, całość powinna ostygnąć i powędrować do lodówki - dzięki temu soki, aromaty i smaki dokładnie rozłożą się w mięsie, a galaretka zastygnie się prawidłowo;
*do przygotowania tej szynki możemy użyć różnych ziół i przypraw (nawet przyprawa do gyrosa będzie dobra) - dobieramy nasze ulubione, dzięki temu zawsze uzyskamy wyjątkową i niepowtarzalną wędlinę domową.

*przygotowując wędliny w domu (szynki, kiełbasy itp.) musimy zawsze pamiętać o zachowaniu szczególnej czystości!

Życzę smacznego :)

 
2 komentarze:

Przetwory domowe i inne wyroby tradycyjne

Grill i posiłki na świeżym powietrzu

Święta i uroczystości domowe

Copyright © 2016 MOJA KSIĄŻKA KUCHARSKA , Blogger