Liczba gości w ciągu ostatniego roku

KURCZAK ZAGRODOWY Z PIEKARNIKA, miodowo-musztardowy, faszerowany wątróbką


Kurczak zagrodowy pieczony w marynacie miodowo-musztardowej.

Kurczaka można przyrządzać na wiele sposobów. Smakosze twierdzą, że najlepszy jest wtedy, kiedy tuszkę piecze się w całości. Kurczaka nacieramy ziołami i przyprawami. Dzięki marynacie miodowo-musztardowej kurczak po upieczeniu ma naprawdę chrupiącą skórkę. Mięso jest delikatne i aromatyczne. 

Kurczak po Polsku faszerowany.

Wersja z farszem z wątróbki, zwana kurczakiem po polsku, jest dość łatwa do przyrządzenia i niedroga. Wygląda imponująco i ma wielu amatorów. Skorzystajcie z tej lekcji, a będziecie mogli to klasyczne danie włączyć do swojego repertuaru.


SKŁADNIKI:
  • kurczak  zagrodowy około 2 kg
  • 1-2 łyżki czerwonej papryki wędzonej mielonej
  • 4 łyżki musztardy miodowej
  • 1 łyżka miodu
  • 4 łyżki musztardy francuskiej (z całymi ziarnami gorczycy)
  • ok. 3 łyżki oliwy
  • sól, pieprz
farsz:
  • 20dag wątróbek drobiowych
  • czerstwa kajzerka
  • szklanka mleka
  • 2 jaja
  • 2-3 łyżki masła
  • 2 łyżki bułki tartej (ew.)
  • pęczek koperku lub natki pietruszki
  • cukier, sól i pieprz
dodatkowo:
  • sok z 1/2 cytryny

PRZYGOTOWANIE:

Krok 1.
Świeżego kurczaka oczyszczamy.  Skrapiamy sokiem z cytryny. Nacieramy z wierzchu i od środka solą, pieprzem i wędzoną papryką. 

Przykrywamy czystą ściereczką, odstawiamy w chłodne miejsce przynajmniej na jedną godzinę.

Kajzerkę namaczamy w mleku. Wątróbki starannie oczyszczamy z błonek. Razem z odciśniętą bułką mielimy w maszynce do mięsa albo siekamy. Natkę pietruszki albo koperek płuczemy, otrząsamy z nadmiaru wody, osuszamy i siekamy.

Krok 2.
Masło ucieramy z żółtkami, dodajemy  wątróbki z bułeczką, koperek, bułkę tartą (ew.), szczyptę cukru, sól i pieprz. Ucieramy na gładką masę. Z białek ze szczyptą soli ubijamy pianę i delikatnie mieszamy z nadzieniem.

Kurczaka układamy na desce grzbietem do dołu, mocno uciskamy pierś dłonią, żeby kurczak  nieco się spłaszczył. Chwytamy za nogi, lekko unosimy i przez rozcięcie w dole brzucha wkładamy do środka farsz. Delikatnie potrząsamy tuszką, aby nadzienie równomiernie wypełniło wnętrze ptaka.

Od razu szczelnie zaszywamy rozcięcie, zaczynając od góry. W miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka, naderwana lub poszarpana, wbijamy igłę trochę głębiej i przeciągamy przez wierzchnią warstwę mięśni. Na koniec dość mocno zawijamy nić wokół kuperka, wyciągamy ją z igły i tak okręcamy nóżki ptaka, by nie odstawały od brzucha.

W miseczce mieszamy obie musztardy, miód oraz oliwę - marynatą nacieramy całego kurczaka.

Krok 3.
Układamy tuszkę grzbietem do dołu w brytfannie z rozpuszczonym masłem. W piekarniku nagrzanym do 190-200 stopni pieczemy przez 1 godzinę 45 minut, polewając sosem z brytfanny  (to ważne!), żeby kurczak nie wysechł.  Po około 30 minutach kurczaka można luźno nakryć folią aluminiową, aby zbyt mocno się nie przyrumienił. Po upieczeniu, kurczaka wyjmujemy i dajemy mu "odpocząć" - kroimy nie wcześniej niż 15 minut od wyjęcia z piekarnika. Na stół podajemy kurczaka w całości (kroimy na bieżąco) z wytworzonym podczas pieczenia sosem, pieczonymi ziemniakami, sałatą lub rukolą oraz pomidorkami koktajlowymi.



Smacznego :)

RADA:
* Warto kupić świeżego kurczaka - po upieczeniu jest smaczniejszy niż mrożony.
* Przed myciem trzeba obejrzeć tuszkę. Ułóż ją na desce grzbietem do dołu i ostrym nożem odetnij strzępy skóry przy szyi. Dokładnie oczyść kuperek. Niewyrwane piórka usuń pęsetą.
* Kurczaki można również nadziewać bakaliami, cielęciną, ziołami, warzywami oraz owocami. Do farszu z wątróbek drobiowych warto dodać garść rodzynek albo orzechów laskowych lub nerkowca. Wątróbki zawsze trzeba starannie oczyścić z błonek.
* Ważne jest aby piana z białek była dobrze ubita. Naczynie i rózgi do ubijania, powinny być wytarte do sucha. Oddziel białka od żółtek, tak aby ani odrobina żółtka nie dostała się do białek. Dzięki temu piana będzie sztywna i puszysta.
*Jeżeli kurczak w piekarniku za szybko się zrumieni , przykryj go folią aluminiową. Można też obok brytfanny postawić naczynie z wodą, która parując, będzie nawilżać powietrze w piekarniku.
*ABY EFEKTOWNIE PODAĆ KURCZAKA PODZIELONEGO NA PORCJE, należy:
1) przeciąć tuszkę na pół wzdłuż kręgosłupa,
2) ułożyć połówki przecięciem do dołu  na desce,
3) każdą pokroić w poprzek na trzy równe części
Wszystkie kawałki złożyć ponownie, żeby tuszka wyglądała jak niepokrojona.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ebook

Przetwory domowe i inne wyroby tradycyjne

Grill i posiłki na świeżym powietrzu

CO NA OBIAD

Copyright © 2016 MOJA KSIĄŻKA KUCHARSKA , Blogger