Mielonka - domowa kiełbasa słoikowa
/
0
Mielonka - domowa kiełbasa słoikowa fot. Moja Książka Kucharska
Mielonka - domowa kiełbasa słoikowa
Domowa mielonka w słoiku
Nic nie może równać się ze smakiem domowych potraw. Domowa mielonka słoikowa to jest właśnie to :) Pyszna kiełbasa z galaretką i smarowidełkiem w postaci tłuszczyku, a co ważne, bez "dziwnych dodatków" - jedynie naturalne zioła i przyprawy. Prawdziwa kiełbasa słoikowa, którą z powodzeniem można przygotować w domu.
Najlepsza mielonka domowa - przepis na 100% niepowtarzalnego smaku.
Jak zrobić mielonkę w słoiku
Tak naprawdę, przygotowanie mielonki w domu wcale nie jest trudne. Należy jedynie pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Do zrobienia własnej, domowej kiełbasy w słoiku wybieramy tylko najświeższe mięso, a wszystkie narzędzia, czyli maszynka do mielenia, noże, miski, słoiki i deska do krojenia powinny być nieskazitelnie czyste, najlepiej wyparzone.
Do przygotowania mielonki można użyć różnych rodzajów mięsa. Ważne, aby część była z tłuszczykiem np. boczek, karkówka lub słoninka. Mięso do mielenia powinno być dobrze schłodzone.
Jeżeli chodzi o samo mielenie mięsa, to już kwestia smaku. Może być zmielone na mniejszych lub większych oczkach, albo tak i tak. Bardzo fajną teksturę domowego, mięsnego smarowidła uzyskuje się poprzez zmielenie mięsa tzw. szarpakiem (na pewno każdy z Was ma w komplecie z maszynką - może jeszcze nie każdy o tym wie ;)
No i jeszcze przyprawy. I tu też jest ogromne pole do popisu. Podstawowymi przyprawami są oczywiście sól, świeżo zmielony czarny pieprz i czosnek. Ale kto zabroni nam dodać jeszcze majeranek, tymianek, mieloną paprykę, czy warzywa z rosołu? :) Smak domowej mielonki na pewno będzie jeszcze lepszy.
Pasteryzacja
Pasteryzacja w piekarniku lub w garnku z wodą.
Zazwyczaj, zalecane jest dwu lub trzykrotne pasteryzowanie słoików z mielonką. Ma to na celu całkowite zabicie ewentualnych drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych, dzięki czemu mięso może przetrwać w warunkach domowych nawet kilka miesięcy.
No cóż, ale czy tak naprawdę ta pyszna mielonka będzie miała szansę tak długo postać gdzieś w ciemnym kącie jakiejś szafki kuchennej? No chyba że zapomniana na amen ;) W każdym razie, jeżeli ktoś chce posiąść wiedzę o tyndalizacji, to piszcie proszę w komentarzu - na pewno pomogę :)
U mnie słoiki pasteryzowane jeden raz i stoją w lodówce.
Mielonka - wypróbowany przepis. Zapisujcie i ulepszajcie go oczywiście :)
Polecam!
Oto składniki na domową mielonkę słoikową
SKŁADNIKI :
- 700g mięsa z szynki wieprzowej
- 700g mięsa z łopatki wieprzowej
- 500g surowego boczku bez skóry
- około 20g soli
- 1 łyżeczka świeżo mielonego pieprzu
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 1 łyżka majeranku suszonego
- 2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
- 150g warzyw z rosołu (marchew, pietruszka, seler) - ewentualnie
Jak zrobić mielonkę do słoików
PRZYGOTOWANIE
Krok 1.
Szynkę mielimy tzw. szarpakiem, pozostałe mięsa i ewentualnie warzywa z rosołu, mielimy w maszynce z sitkiem o dużych oczkach.
Krok 2.
W misce łączymy mięso, dodajemy przyprawy, zioła i bardzo dokładnie wyrabiamy masę.
Wyrobioną masę przekładamy do wyparzonych słoików (max. 0,5 litra ), dokładnie ubijamy łyżką, aby było jak najmniej kieszonek z powietrzem, zostawiamy około 2-3cm wolnej przestrzeni i szczelnie zakręcamy.
Słoiki wstawiamy do zimnego piekarnika, ustawiamy temp. na 130 stopni i zapiekamy przez około 1h 30 minut. Następnego dnia pasteryzujemy w 120 stopniach przez 1 godzinę.
Mielonkę można przygotować w garnku z wodą.
Słoiki wkładamy do garnka z chłodną wodą (dno garnka powinno być wyściełane czystą ściereczką, a słoiki nie powinny stykać się ze sobą) - od momentu zagotowania wody, pasteryzujemy słoiki 1h i 30 minut. Następnego dnia tak samo.
Tak przygotowaną mielonkę przechowujemy w lodówce.
Na dłuższe przechowanie pasteryzujemy jeszcze dwa razy w odstępach 24h.
Smacznego :)
mielonka - domowa kiełbasa słoikowa fot. Moja Książka Kucharska
mielonka - domowa kiełbasa słoikowa fot. Moja Książka Kucharska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz