NALEŚNIKI CYTRYNOWE : 2 sposoby na ciasto naleśnikowe
/
4
Idealne naleśniki. |
Naleśniki cytrynowe - wypróbowany przepis na najlepsze ciasto na naleśniki.
Naleśniki to wyjątkowe danie, mające swoich wielbicieli na całym świecie. Ponadto jest to potrawa stosunkowo łatwa w przygotowaniu oraz pyszna. Naleśniki swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim łatwości przygotowania oraz dużej liczbie możliwości zestawienia ich z różnego rodzaju dodatkami. Uwielbiamy naleśniki z serem, konfiturami i świeżymi owocami. Naleśniki przygotowujemy także na słono, czyli wytrawnie ze szpinakiem, kurczakiem albo pieczarkami.
Jak zrobić idealne naleśniki : przepis na ciasto naleśnikowe.
Istnieje wiele przepisów na idealne naleśniki i wiele z nich jest równie pysznych. Mój ulubiony jest recepturą tradycyjną i starą. Ciasto na naleśniki przygotowywane jest na mleku, a i na jajkach nie oszczędzam. Dzięki temu, naleśniki mają nie tylko piękny złoty kolor, ale także wyjątkowy smak, który nie ma sobie równych.
Krótko mówiąc, z naleśnikami nie warto iść na skróty!
Naleśniki cytrynowe zapiekane ze śmietaną. |
Idealne ciasto na naleśniki - przepis, jak zrobić.
Ciasto na naleśniki można przyrządzić na 2 sposoby:
Ciasto naleśnikowe sposób I :
- 2 szklanki pełnego mleka rozkłócić z 3-4 jajkami, dodać 1 łyżkę stopionego masła (najlepiej klarowanego) i szczyptę soli. Następnie wsypywać partiami tyle mąki pszennej, aby ciasto było lejące i wymieszać. Ciasto na naleśniki przed smażeniem powinno 'odpocząć' minimum pół godziny. Można wstawić nawet na całą noc do lodówki i rano szybko usmażyć idealne naleśniki na śniadanie.
Ciasto naleśnikowe sposób II :
- 1 szklankę pełnego mleka i 1 szklankę wody, 4 żółtka, szczyptę soli i 4 łyżki mąki pszennej wymieszać dokładnie, aby grudek nie było. Z białek ubić pianę i wymieszać delikatnie z ciastem naleśnikowym. Naleśniki z pianą są bardziej puszyste i grubsze niż tradycyjne naleśniki bez piany.
Smażenie naleśników:
Rozgrzać dobrze patelnię, smarując ją za każdym razem skórką od słoniny. Nalewać na środek patelni porcje przygotowanego ciasta naleśnikowego, poruszać szybko patelnią na wszystkie strony, żeby ciasto równo się po niej rozpłynęło. Nadmiar ciasta zlać na powrót do miski z ciastem naleśnikowym. Smażyć naleśniki z każdej strony na złoty kolor. Ładnie zarumienione naleśniki wykładać na głęboki talerz odwrócony do góry dnem. Kiedy wszystkie naleśniki będą gotowe, smarować je konfiturami, marmoladą, serem lub jakimkolwiek farszem i albo zawijać w ruloniki, albo składać w kwadraty lub trójkąty. Można przesmażyć na patelni na maśle lub zapiec w gorącym piekarniku.
Naleśniki cytrynowe
Naleśniki cytrynowe. |
Domowe naleśniki cytrynowe
Usmażone jak zwykle naleśniki składać w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem, przesypując cukrem i otartą skórką cytrynową, skropić sokiem z cytryny i polać śmietanką (około 1 szklanka na 12 naleśników). Naleśniki wstawić do gorącego piekarnika (180stopni) i zapiec przez około 20-30 minut.
Smacznego :)
Naleśniki cytrynowe. |
Naleśniki. |
Zawsze mnie zastanawiało to leżakowanie ciasta naleśnikowego. Co dzięki temu uzyskujemy?
OdpowiedzUsuńDobrze połączone ciasto naleśnikowe nie będzie przywierało do patelni, a podczas przewracania naleśniki nie będą się rozrywały :)
UsuńMmm cudowny pomysł na te cytrynowe naleśniki. Koniecznie muszę wypróbować :)
OdpowiedzUsuńCudowne są te naleśniki. No i zdecydowanie wolę wersję bez ubijania piany ;)
OdpowiedzUsuń