Liczba gości w ciągu ostatniego roku

BARSZCZ CZERWONY WIGILIJNY

barszcz czerwony
Barszcz czerwony.



Barszcz czerwony na wigilijnym stole


Gdy mówimy o świętach Bożego Narodzenia, nie może zabraknąć klasyka - barszczu czerwonego. Ten głęboko czerwony, aromatyczny i rozgrzewający barszcz to kwintesencja wigilijnych smaków. Poznaj sekrety przygotowania idealnego barszczu czerwonego na zakwasie i odkryj, jak go serwować, aby zachwycić gości.


Przepis na idealny barszcz wigilijny


Barszcz czerwony na zakwasie jest symbolem polskiej kuchni. Jego przygotowanie wymaga odrobinę czasu i cierpliwości, ale efekt końcowy jest tego wart. Kluczem do sukcesu jest dobry zakwas buraczany, który nadaje zupie wyjątkowego, głębokiego smaku i koloru.


Składniki:
  • 1 kg buraków
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 50g kapeluszy suszonych grzybów np. borowików
  • porcja włoszczyzny (bez kapusty)
  • po kilka ziarenek ziela angielskiego oraz pieprzu czarnego
  • listek laurowy
  • około 1,5-2 szklanki kwasu buraczanego (ilość dostosować do preferencji smakowych)
  • sól i cukier do smaku
  • pęczek świeżego kopru (opcjonalnie)

Instrukcje:
  1. Oczyszczone, namoczone przez kilka godzin w letniej, przegotowanej wodzie, grzyby suszone ugotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Wywar z grzybów przecedzić (ugotowane grzyby wykorzystać do nadzienia do pasztecików lub uszek).
  2. Obrane i rozdrobnione buraki, włoszczyznę, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, listek laurowy i pęczek kopru zalać wodą i gotować przez około 30 minut, lub do czasu, aż warzywa będą ugotowane, następnie odstawić do wystudzenia.
  3. Wywar z buraków przecedzić przez gęste sito, dodać wywar z grzybów, kwas buraczany, przyprawić do smaku solą i ewentualnie cukrem, odstawić, aby smaki dobrze się połączyły. 
  4. Przed podaniem barszcz czerwony podgrzać, uważać, aby się nie zagotował.

Z czym podawać barszcz czerwony?


Tradycyjnie barszcz czerwony podaje się z uszkami lub pasztecikami z kapustą i grzybami, ale istnieje wiele innych możliwości. Dodanie do barszczu małych pulpetów z ryby, na przykład z karpia, to interesujący sposób na wykorzystanie rybnych smaków.


Jak przechowywać barszcz czerwony?


Barszcz czerwony świetnie nadaje się do przechowywania, a jego smak z czasem może się nawet pogłębiać. Przechowuj go w lodówce do 5 dni lub zamroź na później. 

Barszcz czerwony to więcej niż zupa - to część kultury i tradycji. Przygotowanie go na wigilię to czynność, która łączy pokolenia i przypomina o korzeniach. Niezależnie od tego, czy trzymasz się tradycyjnego przepisu, czy decydujesz się na nowoczesne wariacje, barszcz czerwony zawsze będzie smakować jak święta.


Oto kilka innych przepisów na Wigilię i Boże Narodzenie, które mogą Ci się spodobać:

www.e-ksiazkakucharska.pl
Barszcz czerwony wigilijny.

Przepis zaktualizowany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ebook

Przetwory domowe i inne wyroby tradycyjne

Grill i posiłki na świeżym powietrzu

CO NA OBIAD

Copyright © 2016 MOJA KSIĄŻKA KUCHARSKA , Blogger