PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI, wigilijne
Pierogi z kapustą i grzybami. |
Pierogi z kapustą i grzybami
Kiedy nadchodzi czas Świąt Bożego Narodzenia, na polskich stołach królują tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Ten klasyczny przepis na pierogi wigilijne to kwintesencja świątecznych smaków.
Przepis na pierogi z kapustą i grzybami
Na ciasto pierogowe:
- 550g mąki pszennej
- ok. 250ml gorącej wody
- 1 jajko
- 1 łyżeczka oleju lub miękkiego masła
- 1/2 łyżeczki soli
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami:
- ok. 500g kwaszonej kapusty
- 50g suszonych grzybów (najlepiej borowików)
- 1 szklanka mleka do namoczenia grzybów
- 1 duża cebula, posiekana
- 1 listek laurowy
- 1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
- szczypta gałki muszkatołowej
- oliwa do smażenia
- sól do smaku
- Kapustę kiszoną przepłukać dwa razy i osączyć na sicie. W przypadku bardzo kwaśnej kapusty, można przepłukać ją gorącą wodą. Kapustę posiekać i ugotować z liściem laurowym, ale nie rozgotować.
- Grzyby umyć, namoczyć w mleku przez kilka godzin, ugotować i drobno posiekać.
- Wszystkie składniki na ciasto na pierogi połączyć, wyrobić gładkie i elastyczne ciasto (można w malakserze, mikserem lub ręcznie). Gotowe przykryć czystą ściereczką.
- Na oleju podsmażyć posiekaną cebulę. Gdy się zeszkli dodać dokładnie odsączoną kapustę, całość zasmażać przez 2 minuty, dodać posiekane grzyby i nadal zasmażać, często mieszając, aż wyparuje nadmiar soku. Farsz przyprawić do smaku solą, pieprzem ziołowym oraz gałką muszkatołową i odstawić do wychłodzenia. Farsz na pierogi z kapustą powinien być pikantny i wyrazisty w smaku.
- Dobrze wyrobione ciasto podzielić na dwie lub trzy części. Każdą z nich kolejno rozwałkować, wycinać zgrabne kółka, na każde kłaść porcję farszu, zlepiać brzegi. Gotowe pierożki układać na czystej, kuchennej ściereczce oprószonej mąką. Pierogi z kapustą i grzybami gotować w dużej ilości wody z solą i olejem - od chwili wypłynięcia przez około 3 minuty.
Pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kapustą i grzybami to doskonała harmonia smaków - delikatne, miękkie ciasto wypełnione aromatycznym farszem. Farsz, przyrządzony z kiszonej kapusty i suszonych grzybów, takich jak borowiki czy podgrzybki, zapewnia głęboki, złożony smak, który doskonale komponuje się z delikatną konsystencją ciasta.
Gotowe pierogi można przechowywać w lodówce, najlepiej w szczelnym pojemniku, do 2-3 dni. Pierogi można mrozić przed gotowaniem. Układamy je na desce posypanej mąką, aby nie przywierały do siebie. Gdy zamarzną, przenosimy je do woreczków do mrożenia. Aby ugotować mrożone pierogi, nie rozmrażamy ich - wrzucamy bezpośrednio do gotującej się wody.
Pierogi można odgrzać na patelni, dodając masło i podsmażyć, co nada im chrupiącej skórki.
Pierogi z kapustą i grzybami to danie, które w swojej prostocie kryje niezwykłe bogactwo smaków. Są symbolem polskiej gościnności i tradycji, a ich przygotowanie jest doskonałą okazją do spędzenia czasu z rodziną. Niezależnie od tego, czy wybierzesz je na świąteczny stół, czy jako część codziennego menu, pierogi te z pewnością zadowolą każdego smakosza polskiej kuchni.
Oto kilka innych przepisów na pierogi, które mogą Ci się spodobać:
- Japońskie pierożki gyoza
- Pierogi z kapustą kiszoną siostry Anastazji: Przepis, jak zrobić
- PIEROGI Z KAPUSTĄ I PIECZARKAMI, postne
- CIASTO NA PIEROGI: PRZEPIS NA CIASTO PIEROGOWE Z OLEJEM
Pierogi z kapustą i grzybami. |
OdpowiedzUsuńbardzo kuszące :-)
:D
Usuń